خانه / کسب و کار / تکنولوژی های بکار گرفته شده در کسب و کارهای امروزی

تکنولوژی های بکار گرفته شده در کسب و کارهای امروزی

کسب و کارهای امروزی مطمئنا با کسب و کارهای سنتی گذشته تفاوت های بسیار زیادی دارند و دیگر نمی توان با روش های قدیمی و سنتی در دنیای مدرن امروزی به فعالیت و تجارت پرداخت. بد نیست چند مورد از تکنولوژی های بکار گرفته شده در کسب و کارهای امروزی را با یکدیگر بررسی کنیم تا شاید جرقه ای برای شما نیز باشند؛ جرقه ای که مطمئنا می تواند وضعیت شما را بهبود ببخشد.

در هر دوره ی زمانی، یک یا دو تکنولوژی بسیار محبوب می شوند و توجه همه را به خودشان جلب می کنند. به عنوان مثال چندین سال پیش بحث تلفن همراه و شبکه های مدنی جمعی بسیار داغ شده بود و همه در مورد آن صحبت می کردند. این روزها بحث فراگیری ماشین و بلاک چِین بسیار همه گیر شده است. عمیق تر که که نگاه کنید، متوجه می شوید که شرکت های مشورت در حال پراكندن گزارش های خود در این زمینه هستند و کنفرانس های زیادی در رابطه با این موضوع برگزار می شوند.

همان طور که در جریان هستید، این روزها تلفن های ذكی و شبکه های اجتماعی را تغییر داده اند و نقش هوش مصنوعی و معماری پایه داده های توزیع شده در آن ها مشهود است. هر مستخدم برای اینکه بركشی کند، باید تکنولوژی های جدید و تأثیر آن روی کسب و کار خود را درک کند. از آنجایی که ما نمی دانیم در آینده چه تکنولوژی همه گیر خواهد شد، نمی توانیم خودمان را از قبل آماده کنیم. اما اگر در مورد مباحث محبوب و مورد توجه داده ها داشته باشیم، می توانیم با توانمندی بیشتری به توجه و بدرقه آن ها برویم. شاید منهل و آینده ی کسب و کار شما نیز به همین موضوع تابع صفت رام باشد.

گوردون مور، بنیان گذار اینتل، در شماره ی نوزدهم مجله ی Electronics در سال ۱۹۶۵ مقاله ای چاپ کرد  و در آن به این موضوع اشاره کرد که تعداد ترانزیستورهای روی تراشه های سیلیکونی طی دو سال اخیر دو برابر شده است. روند ازدیاد تعداد ترانزیستورها که با قانون مور شناخته شده بود، طی ۵۰ سال اخیر ادامه داشت و تبدیل به بلوا دیجیتال شد. با این حال هم دوره سرعت این روند کمی کاهش پیدا کرده است و در آینده ی نزدیک کاملا متوقف خواهد شد.

مطمئنا راه های زیاد دیگری به جز نقصان تعداد ترانزیستورها برای بهبود عملکرد تراشه  وجود دارند؛ مانند FPGA ،ASIC و ۳D stacking. اما به نظر نمی رسد که این راه ها بیشتر از یک یا دو دهه در آینده دوام داشته باشند. ما برای اینکه بتوانیم در ۵۰ سال آینده به تکنولوژی توسعه یافته برسیم، اساسا به معماری های جدید مانند رایانش کوانتومی و تراشه های عصبی نیاز بی نوایی خواهیم داشت.

مهندسی ژنتیک

همان طور که حكیمان کامپیوتر از ۵۰ سال گذشته در حال توسعه دادن زبان های نرم افزاری هستند، زیست شناسان نیز در تلاش هستند تا به فهم بهتری از نوعی کد های كلیت تخصیص و تجوید فراگیر كردن یا کدهای ژنتیک برسند. اگرچه این رشته توانسته است بركشی علمی خوبی داشته باشد؛ اما تأثیر آن نسبتا کم بوده است. این فرآیند در سال ۲۰۰۳ و با تکمیل پروژه ی ژنوم انسانی آغاز به کار کرده است.

مگان هاچسترسر، مبتکر ژنومیک خلاقانه دانشگاه برکلی، می گوید: «کریسپر همه چیز را با ژنومیک انجام می دهد؛ از تحقیقات زیان سرطان گرفته تا مهندسی بلا های مقاوم و وفور و كمی از برنامه های دیگر که پیش روی ما هستند.» هیجان انگیزترین قسمت ماجرا این است که کریسپر بسیار ارزان است و به راحتی مورد استعمال قرار می گیرد و قادر است کار بیشتری را در مدت زمان کمتری ارائه دهد و البته هنوز هم جای پیشرفت دارد.

علم مواد

آزمون و خطا یک روش سنتی برای بهبود مواد اولیه ی ساختن یک محصول است. شما در این روش مواد اولیه یا شیوه ی انجام کار را باهم ترکیب و سپس نتیجه را تحلیل می کنید. به عنوان مثال یک آهنگر قرون وسطایی متوجه شد شمشیرهایی که از آهن زنگ زده ساخته می شوند، بهتر از بقیه ی شمشیرها هستند.

 

جیم وارن، مدیر دستور كار ی ژنوم مواد، می گوید: «هدف ما این است که توسعه ی مواد اولیه  را از طریق مشخص کردن روابط بین آن ها سرعت دهیم؛ اینکه ببینیم فرآیند ترکیب این مواد به چه صورت است و نتیجه ی آن چه خواهد شد. من امیدوارم که ژنوم مواد وارد همه ی صنایع شود.»

آمادگی بهتر از برابری است

در چند دهه ی گذشته تأکید زیادی روی چابکی و وفق شده است. زمانی که تکنولوژی جدیدی مانند شبکه های مدنی جمعی یا هوش مصنوعی وارد بازار می شود، سازمان ها تازه از وجود آن ها باخبر می شوند و خودشان را با لشكركشی آن ها تطبیق می دهند. درصورتی که اگر این کار را کمی سریع تر انجام دهند، می توانند در رقابت پیروز شوند. ما هم عصر امروزین در حال وارد شدن به عصر جدید خلقت هستیم.

شما چگونه با معماری جدید محاسبات کار خواهید کرد؟ مهندسی سریع و ارزان ژنتیک چگونه بر صنعت شما تأثیر خواهد گذاشت؟ چگونه می خواهید از مواد اولیه ی جدیدتر و ارزان تر برای بهبود محصولات و کاهش قیمت ها كاربرد کنید؟ برای پاسخ دادن به این پرسش ها باید سعی کنید مشکلات جدید را دوستی کنید تا بتوانید از تکنولوژی های جدید برای برطرف کردن آن ها كاربرد کنید.

مطلب پیشنهادی

اندازه گیری حجم بازار استارت آپ ها

اندازه گیری حجم بازار استارت آپ ها

مدیران وظایف بسیاری دارند مانند همانگ کردن تیم و ارتباط خارج سازمان با داخل سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *