خانه / کسب و کار / نحوه راه اندازی کسب وکار کوچک

نحوه راه اندازی کسب وکار کوچک

اگر از کار تمام وقت هفتگی خود خسته شده‌اید و تصمیم دارید کسب و کاری نوپا تاسیس کنید اما از نتایج احتمالی این تصمیم می‌ترسید توصیه می‌کنم شروع کار را کمی به تعویق بیاندازید. با این وضعیت موفق نخواهید شد! تاپ :صفت عالی کار، ادامه‌ی شغل فعلی و جهد نیمه وقت بر روی کسب و کار نوپایتان است. برای مدتی محدود و موقت! در ادامه در مطلب کسب و کار در مورد نحوه راه اندازی کسب وکار کوچک بیشتر صحبت خواهیم کرد.

دیدگاه و تصویر ذهنی شما نقش بسیار مهمی در آغاز و ادامه‌ی کسب و کارتان بازی می‌کند. اگر اساس کسب و کارتان را بر پایه‌ی ترس بگذارید شکست خواهید خورد. اما اگر پایه‌ی آن را بر یقین و اتكال به نفس و سخت‌کوشی بگذارید بدون شک موفق خواهید شد.

اگر کارمندی هستید که مدتی‌‌ست به ترک شغل فعلی و شروع کسب و کاری جدید برای خود فکر می‌کند و اگر ترس و تردیدِ پس ذهنتان شما را از حرکت باز داشته، این مطلب انگیزه‌ی لازم برای اجرای تصمیمتان را فراهم می‌کند!

خود را برای ربودن از این ۸ قدم مهم آماده کنید:ذهنتان را برای بازی پیش رو آماده کنید و رشد و توسعه‌ی نگرش کارآفرینانه را در خود آغاز نمایید.رهبری به عنوان نیست، به نمونه‌ی عمل است.دلیل ظفر چشم‌گیر کارآفرینانی چون بیل گیتس و آلیکو دانگوته این است که ذهنشان را مثبت تربیت کرده‌اند.از اولین کارهایی که برای کارآفرین شدن باید انجام دهید ایجاد تفکر و ذهنیتی کارآفرینانه است.به یاد داشته باشید که برای کسب و کارتان باید آخر روزی شغل فعلی را رها کنید. پس باید از نظر روحی و ذهنی قابلیت داشته باشید. باید برای چالش‌های پیش رو آماده شوید.

کارآفرینی که دیدگاهی کارآفرینانه نداشته باشد هرگز موفق نخواهد شد. بدون چنین دیدگاهی موفق نخواهید بود. باید مهارت‌هایی چون رهبری، مذاکره و ثابت قدم کردن رابطه و شبکه‌سازی با آدم‌ها را در خودتان ایجاد کنید.

شما نیز باید برنامه‌هایی برای شرکت در سمینارهای مربوط به کسب و کار تدارک ببینید تا برای کارهای آینده مجهزتر و قوی‌تر باشید. خودکاری بردارید و طرح کسب و کاری قوی طراحی کنید.برای اداره‌ی موفق یک کسب و کار کوچک لزوم به یک طرح کسب و کار دقیق و قوی دارید. اگر قصد راه اندازی کسب و کار نوپایی را دارید حتماً به آن حاجتمندی خواهیدداشت.فراموش نکنید که یک طرح کسب و کار خوب، مبلغ تقریبی که برای شروع به آن حاجت دارید، مبلغی که برای رشد لازم خواهید داشت و مکانی که قرار است در آن کسب و کار برپا شود را شامل می‌شود.

شریک یا شرکایی قابل اعتماد

در تمامی کسب و کارهای نوپا، همکاری نکته‌ی حائز اهمیتی‌ست. در واقع یکی از رموز غلبه شرکت‌هایی چون اپل، میکروسافت، گوگل و اینتل همین همکاری است.اما پیش از غلبه شریک کاری مطمئن شوید که آن شخص با شما نظر منظر و چشم‌انداز مشترکی دارد. بدون همکاری دوطرفه کسب و کار شما رشد نخواهد کرد.یکی از آیین نامه ها هوشمندانه‌‎ی شراکت تجاری، امضای پیمان نامه اضمحلال شراکت است. به این دلیل که اگر احیاناً همه چیز بر وفق مراد پیش نرفت راه خروجی منطقی و مناسبی باقی بماند.

 کسب و کار جدید را نیمه وقت آغاز کنید

پس از طی برگیری قدم‌های فوق، گام بعد شروع نیمه وقت کسب و کار مورد نظرتان است. من همیشه بر اهمیت این نکته برای کارمندان تأکید می‌کنم. حقیقت این است که وفور و كمی از ما برای برپا کردن کسب و کار خود برنامه‌ریزی می‌کنیم ولی همه‌ی ما برخواستن و راه پرت شدن یک‌باره را نداریم.صبر نکنید تا همه چیز تیره و نومید کننده یا شیرین و کامل به نظر برسد! هرچه سریعتر شروع کنید.:به اینکه اگر کسب و کارتان را شروع کنید چه می‌شود یا اگر شروع نکنید چه حادثی غیرمترقبه رخ می‌دهد فکر نکنید!

واقعیت این است که برای شروع فرآیند راه‌اندازی کسب و کار نیازی به پول ندارید. در واقع اصلاً به منابع مادی وسن اقتضا ندارید؛ تنها باید مصمم باشید و دارای ذهنی مثبت. کسانی که این دو ویژگی را دارند در کسب و کار خود ارتقا می‌کنند.اگر سرمایه‌ی شما کافی نیست ذهنتان را درگیر نکنید، با آنچه دارید شروع کنید.فراموش نکنید کارآفرینان مطرح دنیای اینترنت مثل برایان کلارک (Brian Clark)، درن روز (Darren Rowse)، بامیدل اونیبالوسی (Bamidele Onibalusi)، مایکل چیبوزور (Michael Chibuzor) و جان چو (John Chow) وقتی کسب و کار آنلاینشان را آغاز کردند سرمایه‌ی کافی و لازم در اختیارشان نبود و با همان مقدار کمی که داشتند شروع کردند.به یاد داشته باشیم کمپانی‌های دِل، فیسبوک، گوگل و آمازون همه از دواج ‌های دانش شروع شدند؛ شما هیچ بهانه‌ای ندارید!

 تقسیم کار

راه‌اندازی و استقصا امور یک کسب و کار نوپا میزان زیادی از وقت و انرژی شما را به خود مختص می‌دهد و مفلوك کار و تلاش بسیار است.قدم بعدی برای شروع کار، تخصیص بهینه‌ی زمان است.چند ساعت از روز را به کار کردن بر روی کسب و کار شخصی خود خاص خواهید داد؟آیا می‌خواهید کسب و کارتان را آخر هفته‌ها بگردانید؟

توصیه حرفه‌ای

به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید کسب و کارتان دوام داشته باشد، باید برای ساختنش زمان بگذارید.اینجا جایی است که شرکای شما وارد قضیه می‌شوند. اگر شریکی دارید وظایف را تقسیم کنید و دائم به خودتان اخطار کنید که نسبت به فیروزی یا شکست هر تکلیف شاق آن‌را بپذیرید.نگویید کار روزانه‌ی من وقتی برای برپاکردن کسب و کار جدیدم نمی‌گذارد. هرگز!من کارآفرینانی مثل اوان چیا (Ewen Chia) و اوبازو اوجیگبیس (Obazu Ojeagbase) می‌شناسم که روزها کار معمولشان را انجام می‌دادند و شبها کسب و کار شخصیشان را به پیش می‌بردند.

بعد از شروع کسب و کاری کوچک، گام بعدی ترک شغل فعلی است. حقیقت این است که هیچ راهی برای انجام درست و موفق دو کار به طور همزمان وجود ندارد.برای دست‌یابی به حداکثر پیروزی ممکن باید روی یکی تمرکز کنید.اگر حقیقتاً می‌خواهید کسب و کارتان در مدت زمان کوتاه رشد کند باید تمام تمرکزتان را متوجه آن کنید.زمان‌بندی استعفایتان را درست تنظیم کنید. در تصمیم‌گیری عجله نکنید، قبل از استعفا مطمئن شوید که کسب و کارتان حداقل کمی پول روانه‌ی حساب بانکی‌تان می‌کند!

مقاوم باشید

راه‌اندازی کسب و کاری نوپا مثل آب خوردن نیست! فی الواقع محتاج کار سخت و سنگین است. اما به یاد داشته باشید که هر چقدر مسیر، پراسترس و دشوار شد تسلیم نشوید.تسلیم نشوید و کوتاه نیایید.اگر احساس کردید که از نظر روحی تحت فشار و دچار بی نظمی هستید، شرایط سخت و پراسترسی که کارآفرینانی هم‌چون لری پیج (Larry Page)، دیوید فولی (David Filo) و مایکل دل (Michael Dell) کارشان را در آن آغاز کردند به یاد آورید.از این آدمها برای خودتان مدل و الگو درست کنید.از اشتباهاتشان درس بگیرید و مطالبشان را بخوانید. این سریع‌ترین راه موفقیت و توسعه‌ی کسب و کار نوپای شماست.

 

مطلب پیشنهادی

اندازه گیری حجم بازار استارت آپ ها

اندازه گیری حجم بازار استارت آپ ها

مدیران وظایف بسیاری دارند مانند همانگ کردن تیم و ارتباط خارج سازمان با داخل سازمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *